Skip to Navigation

Ordinations and Elevations

Our prayers and congratulations for all our newly-ordained priests and deacons, and for those elevated to the dignity of Archpriest!

Have we missed someone? To submit a notice for this page, please e-mail editor@antiochian.org. Submissions may be accompanied by a picture in JPEG format. For further submission guidelines, please visit our FAQ page.

Fr. Meletios Marx Ordained to Holy Priesthood

Fr. Meletios MarxHis Grace Bishop Basil writes:

AXIOS! Fr. Meletios Marx of St. Joseph Church in Houston, Texas was ordained to the holy priesthood at St. Joseph Church this past Sunday, May 29th, 2016, and is assigned second priest at that parish. He is currently serving his "Week of Liturgies" at St. Joseph Church.

Recent Ordinations, Appointments, Retirements and Assignments + April 2016

From the April 2016 issue of The Word:

Ordained

FULLER, Deacon Paul, to the holy priesthood by Bishop Nicholas on February 7, 2016, at St. George Church, Danbury, Connecticut. Fr. Paul will remain attached to St. George Church until he graduates from St. Vladimir's Seminary.

ROUMIE, Matthew (Adib), to the diaconate by Bishop Thomas on January 31, 2016, at St. Elizabeth Church in Murfreesboro, Tennessee.

Appointed

BERGER, Priest Calinic, as the second priest and associate pastor of St. Nicholas Cathedral, Los Angeles, California, effective December 6, 2015.

Elevated

BASSETT, Deacon Michael, elevated to the rank and dignity of Protodeacon by Bishop Anthony on February 28, 2016, at St. George Church in Flint, Michigan.

OLIVER, Priest John, to the rank of Archpriest by Bishop Thomas on January 31, 2016, at St. Elizabeth Church in Murfreesboro, Tennessee. Fr John served a number of years at St. Philip, Souderton, Pennsylvania.

POWLEY, Father Stephen, Executive Director of Orthodox Christian Prison Ministry (OCPM), was elevated to the dignity of Archpriest by Bishop Basil on February 5, 2016, at St. George Cathedral in Wichita, Kansas.

Recent Ordinations, Appointments, Retirements and Assignments + February 2016

From the February 2016 issue of The Word:

Ordained

KAVANAUGH, Deacon Peter, to the priesthood by Bishop John on January 3, 2016, at St. Patrick Church, Bealton, Virginia. He is assigned to the pastorate of St. Benedict of Nursia Church, Wichita Falls, Texas, effective January 15, 2016.

MAHFOUZ, Deacon John, to the priesthood by Metropolitan Joseph on December 13, 2015, at Ss. Peter and Paul Church, Salt Lake City, Utah.

Retired

ROONEY, Archpriest James, from the Pastorate of St. Benedict of Nursia Church, Wichita Falls, Texas, effective January, 15, 2016.

Paul Abernathy Ordained to Holy Diaconate

His Grace Bishop Thomas writes:

Beloved in Christ, May God bless you always. May God grant many years to the newly ordained Deacon Paul Abernathy and his wife Kristina. Deacon Paul was ordained this morning at the church of Ss. Peter and Paul at the Antiochian Village. He is attached currently to St. George Church in Bridgeville, Pennsylvania.

November 2015 DOWAMA Ordination and Elevations

Bishop Basil with the newly-elevated Archpriest James Shadid and Archdeacon Joseph Carter.Bishop Basil with the newly-elevated Archpriest James Shadid and Archdeacon Joseph Carter.His Grace Bishop Basil writes:

AXIOS! On Sunday, November 1st, Fr. James Shadid and Deacon Joseph Carter, both of St. George Church in Houston, Texas, were elevated to the rank and dignity of Archpriest and Archdeacon respectively.

WORTHY! On Sunday, November 8th, Subdeacon Paul Fuller, former youth director at St. George Church in Houston, Texas, now in his senior year at St. Vladimir's Seminary, was ordained to the holy diaconate.

Recent Ordinations, Appointments, Retirements and Assignments + November 2015

From the November 2015 issue of The Word:

Ordained

HENRE, Deacon Patrick, to the holy priesthood by Bishop Basil on September 13th, 2015, at the Church of St. Basil the Great, Kansas City, Kansas. He is assigned as proistamenos, effective October 1, 2015, at the Church of St. John the Theologian, Rapid City, South Dakota.

PHILLIPS, Schema-monk Theodore, to the diaconate by Bishop John on September 27, 2015, at St. Mary's Church, Cambridge, Massachusetts. Hiero-deacon Theodore serves at the Monastery of Our Lady and St. Laurence, Canon City, Colorado.

TALIAFERRO, Kenneth, to the diaconate by Bishop John on September 13, 2015, at St. Peter Church, Fort Worth, Texas. He is assigned to that parish.

Elevated

MONTO, Priest John, to the dignity of Archpriest by Bishop Thomas at Holy Cross Church in Linthicum, Maryland. He is attached to that parish.

PALMER, Deacon George, to the dignity of Proto-deacon by Bishop John on September 13, 2015, at St. Peter Church, Fort Worth, Texas.

Recent Ordinations, Appointments, Retirements and Assignments + October 2015

From the October 2015 issue of The Word:

Ordained

AL NAJJAR, Deacon Nektarios (Mark), to the priesthood by Metropolitan Joseph on June 14, 2015, at the Balamand Monastery, Lebanon. He is assigned as the Assistant Pastor at St. Elias Cathedral, Ottawa, Ontario.

BELCHER, Protodeacon Nicholas, to the priesthood by Bishop John on September 7, 2015, at St. George Church, West Roxbury, Massachusetts. He is attached to that parish.

BIBEAU, David, to the diaconate by Bishop Anthony on August 9, 2015, at St. Andrew, Lexington, Kentucky. He is attached to that parish.

VOLLMAN, Jeremiah (Jeremy), to the diaconate by Metropolitan Joseph on August 16, 2015, at St. Paul Church, Lynnwood, Washington. He is assigned to that parish.

YOUCHEZIN, John (Ivan), to the diaconate by Metropolitan Joseph on August 9, 2015, at St. Vincent of Lerins Church, Saskatoon, Saskatchewan, Canada. He is assigned to that parish.

Elevated

WELZIG, Father Andrew, to the dignity of Archpriest by Metropolitan Joseph on August 29, 2015, at Christ the Savior Church, Spokane Valley, Washington.

SOMMER, Father David, to the dignity of Archpriest by Metropolitan Joseph on August 15, 2015, at St. Andrew Church, Arlington, Washington.

Assigned

FULTON, Priest Michael, as Pastor of Holy Archangel Gabriel Church, Lafayette, Louisiana, effective October 1, 2015. 

ROGERS, Priest Philip, as Assistant Pastor of St. John Church, Memphis, Tennessee, effective October 1, 2015.

 

Fr. Patrick Henre Ordained to Holy Priesthood

His Grace Bishop Basil writes:

AXIOS! Father Patrick Henre of St. Basil the Great Church in Kansas City, KS was ordained to the holy priesthood at his home parish of St. Basil the Great on Sunday, September 13th, 2015, and is assigned to the pastorate at the Church of St. John the Theologian in Rapid City, SD, effective October 1st. He will serve his 'Week of Liturgies' at St Basil Church beginning with that for the Elevation of the Cross.

Recent Ordinations, Appointments, Retirements and Assignments + September 2015

From the September 2015 issue of The Word:

Appointed

ABOUD, Salim, as Chief Financial Officer

TASSOS, Archpriest Michael, as Assistant Treasurer

Ordinations

KAVANAUGH, Peter, to the diaconate by Bishop John on June 29, 2015, at St. Patrick Orthodox Mission, Bealeton, Virginia. He is attached to that church.

HAZAR, Joseph, to the diaconate by Bishop Anthony on June 28, 2015, at St. Nicholas, Grand Rapids, Michigan. He is assigned to St. George, Indianapolis, Indiana.

HERNANDEZ, Thomas, to the diaconate by Metropolitan Jospeh on July 5, 2015, at the Diocese of Los Angeles and the West Parish Life Conference. He is assigned to St. Andrew Church in Riverside, California.

Retirements

DALY, Archpriest Daniel, effective August 1, 2015

GABRIEL, Economos Antony Gabriel

Assigned

HOURANI, Priest Nazmi, to St. Peter Church, Pomona, California, as an attached priest, effective April 7, 2015.

SARCHIZIAN, Priest Minas, as Interim Pastor of Holy Cross Church, Palmdale, California.

PHELPS, Deacon John, to Prophet Elijah Mission, Ellensburg, Washington, effective June 1, 2015.

THOMPSON, Priest Nathan, to the pastorate of Ss. Peter and Paul Church in Ben Lomond, California.

TANNOUS, Priest Gabriel, to the pastorate of St. Philip Church, effective July 1, 2015.

BLAIS, Priest Jason, to Holy Apostles Mission, Bowling Green, Kentucky, effective August 1, 2015.

MEFRIGE, Priest John, to the pastorate of St. George Church, Montreal, Quebec, effective August 1, 2015.

BURNETT, Priest Joshua, as assistant pastor of St. George Cathedral in Wichita, Kansas, effective July 1, 2015.

Recent Ordinations + August 2015

ORDAINED

SOMMER, Father David to the dignity of Archpriest by Metropolitan Joseph on August 15, 2015 at St. Andrew Church in Arlington, WA.

VOLLMAN, Jeremiah (Jeremy) to the diaconate by Metropolitan Joseph on August 16, 2015, at St. Paul Church in Lynnwood, WA. He is assigned to that parish.

WELZIG, Father Andrew to the dignity of Archpriest by Metropolitan Joseph on August 29, 2015 at Christ the Savior Church in Spokane Valley, WA.

YOUCHEZIN, John (Ivan) to the diaconate by Metropolitan Joseph on August 9, 2015, at St. Vincent of Lerins Church in Saskatoon, SK, Canada. He is assigned to that parish.