Skip to Navigation

Recent Ordinations, Appointments, Retirements and Assignments + November 2015

From the November 2015 issue of The Word:

Ordained

HENRE, Deacon Patrick, to the holy priesthood by Bishop Basil on September 13th, 2015, at the Church of St. Basil the Great, Kansas City, Kansas. He is assigned as proistamenos, effective October 1, 2015, at the Church of St. John the Theologian, Rapid City, South Dakota.

PHILLIPS, Schema-monk Theodore, to the diaconate by Bishop John on September 27, 2015, at St. Mary's Church, Cambridge, Massachusetts. Hiero-deacon Theodore serves at the Monastery of Our Lady and St. Laurence, Canon City, Colorado.

TALIAFERRO, Kenneth, to the diaconate by Bishop John on September 13, 2015, at St. Peter Church, Fort Worth, Texas. He is assigned to that parish.

Elevated

MONTO, Priest John, to the dignity of Archpriest by Bishop Thomas at Holy Cross Church in Linthicum, Maryland. He is attached to that parish.

PALMER, Deacon George, to the dignity of Proto-deacon by Bishop John on September 13, 2015, at St. Peter Church, Fort Worth, Texas.

Assigned

FENTON, Archpriest John, effective October 1, 2015, to St. Michael Church, Whittier, California.

THOMPSON, Priest Nathan, effective August 1, to Ss. Peter and Paul, Ben Lomond, California.

Released

CREMEENS, Priest Timothy, to the Orthodox Church in America.

Deposed

McFEETERS, Justin, effective October 23, 2015.

Retired

BECK, Archpriest Andrew, effective August 1, 2015.