Skip to Navigation

Recent Ordinations, Appointments, Retirements and Assignments + October 2015

From the October 2015 issue of The Word:

Ordained

AL NAJJAR, Deacon Nektarios (Mark), to the priesthood by Metropolitan Joseph on June 14, 2015, at the Balamand Monastery, Lebanon. He is assigned as the Assistant Pastor at St. Elias Cathedral, Ottawa, Ontario.

BELCHER, Protodeacon Nicholas, to the priesthood by Bishop John on September 7, 2015, at St. George Church, West Roxbury, Massachusetts. He is attached to that parish.

BIBEAU, David, to the diaconate by Bishop Anthony on August 9, 2015, at St. Andrew, Lexington, Kentucky. He is attached to that parish.

VOLLMAN, Jeremiah (Jeremy), to the diaconate by Metropolitan Joseph on August 16, 2015, at St. Paul Church, Lynnwood, Washington. He is assigned to that parish.

YOUCHEZIN, John (Ivan), to the diaconate by Metropolitan Joseph on August 9, 2015, at St. Vincent of Lerins Church, Saskatoon, Saskatchewan, Canada. He is assigned to that parish.

Elevated

WELZIG, Father Andrew, to the dignity of Archpriest by Metropolitan Joseph on August 29, 2015, at Christ the Savior Church, Spokane Valley, Washington.

SOMMER, Father David, to the dignity of Archpriest by Metropolitan Joseph on August 15, 2015, at St. Andrew Church, Arlington, Washington.

Assigned

FULTON, Priest Michael, as Pastor of Holy Archangel Gabriel Church, Lafayette, Louisiana, effective October 1, 2015. 

ROGERS, Priest Philip, as Assistant Pastor of St. John Church, Memphis, Tennessee, effective October 1, 2015.