Skip to Navigation

Recent Ordinations, Appointments, Retirements and Assignments + September 2015

From the September 2015 issue of The Word:

Appointed

ABOUD, Salim, as Chief Financial Officer

TASSOS, Archpriest Michael, as Assistant Treasurer

Ordinations

KAVANAUGH, Peter, to the diaconate by Bishop John on June 29, 2015, at St. Patrick Orthodox Mission, Bealeton, Virginia. He is attached to that church.

HAZAR, Joseph, to the diaconate by Bishop Anthony on June 28, 2015, at St. Nicholas, Grand Rapids, Michigan. He is assigned to St. George, Indianapolis, Indiana.

HERNANDEZ, Thomas, to the diaconate by Metropolitan Jospeh on July 5, 2015, at the Diocese of Los Angeles and the West Parish Life Conference. He is assigned to St. Andrew Church in Riverside, California.

Retirements

DALY, Archpriest Daniel, effective August 1, 2015

GABRIEL, Economos Antony Gabriel

Assigned

HOURANI, Priest Nazmi, to St. Peter Church, Pomona, California, as an attached priest, effective April 7, 2015.

SARCHIZIAN, Priest Minas, as Interim Pastor of Holy Cross Church, Palmdale, California.

PHELPS, Deacon John, to Prophet Elijah Mission, Ellensburg, Washington, effective June 1, 2015.

THOMPSON, Priest Nathan, to the pastorate of Ss. Peter and Paul Church in Ben Lomond, California.

TANNOUS, Priest Gabriel, to the pastorate of St. Philip Church, effective July 1, 2015.

BLAIS, Priest Jason, to Holy Apostles Mission, Bowling Green, Kentucky, effective August 1, 2015.

MEFRIGE, Priest John, to the pastorate of St. George Church, Montreal, Quebec, effective August 1, 2015.

BURNETT, Priest Joshua, as assistant pastor of St. George Cathedral in Wichita, Kansas, effective July 1, 2015.

VAIR, Priest Mark, to the pastorate of St. Ephraim the Syrian Church, San Antonio, Texas effective July 1, 2015.

NASSER, Archpriest Michael, to the Pastorate of St. Nicholas Church in Grand Rapids, Michigan, effective August 1, 2015.

SAKRAN, Priest Michael, to the Pastorate of St. John Chrysostom Church, Fort Wayne, Indiana, effective August 1, 2015.

KOORY, Priest Basil, to the Pastorate of St. Ignatius Church, Madison, Wisconsin effective August 1, 2015.

SHAHEEN, Priest Michael, as Dean of St. George Cathedral, Toledo, Ohio, effective August 1, 2015.